Providing you the best range of brass laser cutting service and custom brass laser cutting with effective & timely delivery.
₹ 500 / sq ft Get Latest Price
| Cutting Process | Laser Cutting |
| Max Sheet Size | 1250 x 2500 mm |
| Max Cutting Thickness | Up to 3 mm |
| Brass Grade | IS 319 |
| Application | Name Plate |
| Cutting Accuracy | ±0.2 mm |
| Finish Type | Raw Cut |
| Brass Form | Plate |
| Service Location | New Delhi |
| Methed used | SHEET METAL CUTTING |
| Location | delhi ncr |
| Machine used | C02 MACHINE |
| Delivery Time | NEXT DAY |
It operates on a computerized program and can cut through surfaces like wood, aluminum, steel, composites etc. The tool path or route is controlled by computer numerical control. Once the program is set, the machine cuts them without any chances of error.
₹ 1500 / sq ft Get Latest Price
Established in New Delhi, we, Sharma Graphics, are one of the leading Service Providers of a wide variety of Laser Cutting Services. Our quality-centric approach and dedication helps us to efficiently cater to the client's requirements by offering them premium quality services at extremely reasonable prices. Our services are provided in stringent adherence to industrial quality standards using raw materials of the best quality. These are highly demanded for their reliability. Premium quality laser products are used to cut through a vast array of objects ranging from leather to fabrics. These powerful laser beams are used to make carvings, shapes and cuts on the surface of these objects with excellent precision. The process is mess-free and quick. The shapes and designs are created with finesse and high precision. Our services are known for their quality.
Our services are provided in compliance with industrial standards of quality using raw materials of premium quality. These services are highly demanded owing to their reliability, efficiency and timely provision. These services are renowned for their quality-compliance. Our team of service providers are well-qualified and highly experienced. They are committed to achieving client satisfaction by ensuring consistent provision of reliable and efficient services as per the client's requirements. Our workforce comprises of highly efficient teams that work together to fulfill the expectations of the clients. Regular training sessions are conducted at our premises to update our professionals regarding the latest advancements in laser technology.
Sunil Sharma (Proprietor)
Sharma Graphics
A - 51, Main Kanjhawala Road, Near Rajni Gupta Hospital Budh Vihar, Rohini
New Delhi - 110086, Delhi, India