Service Provider of a wide range of services which include wood cnc cutting, hdhmr cnc cutting and cnc carving on wood.
₹ 60 / sq ft Get Latest Price
| Cutting Process | Router |
| XY Axis Working Area | 1300 x 2500 mm |
| Machine Type | 3 Axis |
| Service Type | Custom Design Cutting |
| Material | Wood, MDF |
| Wood Type | MDF |
| Max Thickness | 100 mm |
| Design | Jali |
| Spindle Power | 5.5 kW |
| Z Axis Working Area | 150 mm |
| Max Sheet Size | 2500 x 1250 mm |
| Thickness | 150 mm |
| Cutting Tolerance | ±1 mm |
| Size | 4 x 8 feet |
| Application | Decorative |
| Machine Used | CNC |
| Job Material | MDF, Wood |
| Spindle Head Type | Single Spindle |
Established in New Delhi, we, Sharma Graphics, are one of the leading Service Providers of a wide variety of Laser Cutting Services. Our quality-centric approach and dedication helps us to efficiently cater to the client's requirements by offering them premium quality services at extremely reasonable prices. Our services are provided in stringent adherence to industrial quality standards using raw materials of the best quality. These are highly demanded for their reliability. Premium quality laser products are used to cut through a vast array of objects ranging from leather to fabrics. These powerful laser beams are used to make carvings, shapes and cuts on the surface of these objects with excellent precision. The process is mess-free and quick. The shapes and designs are created with finesse and high precision. Our services are known for their quality.
Our services are provided in compliance with industrial standards of quality using raw materials of premium quality. These services are highly demanded owing to their reliability, efficiency and timely provision. These services are renowned for their quality-compliance. Our team of service providers are well-qualified and highly experienced. They are committed to achieving client satisfaction by ensuring consistent provision of reliable and efficient services as per the client's requirements. Our workforce comprises of highly efficient teams that work together to fulfill the expectations of the clients. Regular training sessions are conducted at our premises to update our professionals regarding the latest advancements in laser technology.
₹ 130 / sq ft Get Latest Price
Established in New Delhi, we, Sharma Graphics, are one of the leading Service Providers of a wide variety of Laser Cutting Services. Our quality-centric approach and dedication helps us to efficiently cater to the client's requirements by offering them premium quality services at extremely reasonable prices. Our services are provided in stringent adherence to industrial quality standards using raw materials of the best quality. These are highly demanded for their reliability. Premium quality laser products are used to cut through a vast array of objects ranging from leather to fabrics. These powerful laser beams are used to make carvings, shapes and cuts on the surface of these objects with excellent precision. The process is mess-free and quick. The shapes and designs are created with finesse and high precision. Our services are known for their quality.
Our services are provided in compliance with industrial standards of quality using raw materials of premium quality. These services are highly demanded owing to their reliability, efficiency and timely provision. These services are renowned for their quality-compliance. Our team of service providers are well-qualified and highly experienced. They are committed to achieving client satisfaction by ensuring consistent provision of reliable and efficient services as per the client's requirements. Our workforce comprises of highly efficient teams that work together to fulfill the expectations of the clients. Regular training sessions are conducted at our premises to update our professionals regarding the latest advancements in laser technology.
₹ 350 / sq ft Get Latest Price
| Carving Type | Frame |
| Wood Type | HDHMR |
| Theme | Traditional |
| Finish | Natural |
| Height | 60–90 cm |
| Usage | Home Decor |
| Cutting Type | CNC Router |
| Style | Machine Carved |
| Mounting | Wall Mount |
| Occasion | Housewarming |
Minimum order quantity: 10000 sq ft
Established in New Delhi, we, Sharma Graphics, are one of the leading Service Providers of a wide variety of Laser Cutting Services. Our quality-centric approach and dedication helps us to efficiently cater to the client's requirements by offering them premium quality services at extremely reasonable prices. Our services are provided in stringent adherence to industrial quality standards using raw materials of the best quality. These are highly demanded for their reliability. Premium quality laser products are used to cut through a vast array of objects ranging from leather to fabrics. These powerful laser beams are used to make carvings, shapes and cuts on the surface of these objects with excellent precision. The process is mess-free and quick. The shapes and designs are created with finesse and high precision. Our services are known for their quality.
Our services are provided in compliance with industrial standards of quality using raw materials of premium quality. These services are highly demanded owing to their reliability, efficiency and timely provision. These services are renowned for their quality-compliance. Our team of service providers are well-qualified and highly experienced. They are committed to achieving client satisfaction by ensuring consistent provision of reliable and efficient services as per the client's requirements. Our workforce comprises of highly efficient teams that work together to fulfill the expectations of the clients. Regular training sessions are conducted at our premises to update our professionals regarding the latest advancements in laser technology.
Sunil Sharma (Proprietor)
Sharma Graphics
A - 51, Main Kanjhawala Road, Near Rajni Gupta Hospital Budh Vihar, Rohini
New Delhi - 110086, Delhi, India