We are the leading service provider of Cushion Laser Cutting Services to our valuable clients.
₹ 90 / sq ft Get Latest Price
| Service Material | Leather |
| Max Cutting Thickness | 10mm |
| Machine Type | CO2 Laser |
| Material | non matel |
| Operation Type | Cutting + Engraving, Marking |
| Max Sheet Size | 1250 x 2500 mm |
| Laser Type | Co2 Laser machine |
| Machine Used | cnc machine |
| Service Location/City | Delhi |
₹ 100 / Piece Get Latest Price
| Service Type | Laser Cutting |
| Fabric Handled | Any fabric |
| Max Thickness | 3–5 mm |
| Material | non matel |
| Design Support | Corel File |
| Minimum Quantity | 50 pcs |
| Laser Type | Co2 Laser machine |
| Machine Used | cnc machine |
| Service Location/City | Delhi |
| Service Mode | Job Work |
| Location | All India |
₹ 300 / sq ft Get Latest Price
| Service Type | Laser Cutting |
| Service Material | fabric |
| Fabric Handled | Lycra, Nylon, Leather, Cotton, Denim, Non Woven, Polyester, Silk, Net, Felt |
| Max Cutting Thickness | Up to 3 mm |
| Max Thickness | Up to 1 mm |
| Machine Type | CO2 Laser |
| Design Support | Corel File |
| Operation Type | Cutting |
| Minimum Quantity | 50 pcs |
| Max Sheet Size | 900 x 600 mm |
| Application | Home Furnishing, Bag, Applique, Lace, Garment Panel, Upholstery, Footwear, Label |
| Application Industry | Automotive, Leather Goods |
| Type Of Engraving | 2D |
| Material Supply | Customer Material |
| Job Work Basis | Per Hour |
| File Format | CDR |
Minimum order quantity: 1000 sq ft
₹ 300 / Piece Get Latest Price
| Service Material | fabric |
| Service Type | Laser Cutting |
| Max Cutting Thickness | Up to 3 mm |
| Fabric Handled | Cotton, Lycra, Polyester, Net, Felt, Non Woven, Nylon, Denim, Leather, Silk |
| Machine Type | CO2 Laser |
| Max Thickness | 1–2 mm |
| Operation Type | Cutting |
| Design Support | Corel File |
| Max Sheet Size | 600 x 400 mm |
| Minimum Quantity | 50 pcs |
| Machine Used | cnc machine |
| Application Industry | Leather Goods |
| Application | Label, Upholstery, Applique, Footwear, Lace, Bag, Garment Panel, Home Furnishing |
| Service Location/City | Delhi |
| Method Used | CO2 Laser Method |
| Number Of Layer Used | 1 |
₹ 45 / sq ft Get Latest Price
| Service Material | fabric |
| Max Cutting Thickness | Up to 3 mm |
| Machine Type | CO2 Laser |
| Service City | delhi ncr |
| Operation Type | Cutting |
| Max Sheet Size | 900 x 600 mm |
| Brand | uming laser |
| Application Industry | Automotive |
| Size/Dimension | 36 inc x 48 inc |
| Laser Type | co2 |
₹ 110 / Piece Get Latest Price
| Cutwork Style | Lace Cutwork |
| Shape | any shape |
| Closure Type | only laser cutting |
| GSM | 300 GSM |
| Country of Origin | Made in India |
Sunil Sharma (Proprietor)
Sharma Graphics
A - 51, Main Kanjhawala Road, Near Rajni Gupta Hospital Budh Vihar, Rohini
New Delhi - 110086, Delhi, India