We are the leading service provider of Fabric Laser Cutting Services to our valuable clients.
₹ 300 / Piece Get Latest Price
| Service Type | Laser Cutting |
| Fabric Handled | Silk |
| Max Thickness | 1–2 mm |
| Design Support | Corel File |
| Minimum Quantity | 50 pcs |
| Machine Used | cnc machine |
| Application | Garment Panel |
| Service Location/City | Delhi |
| Method Used | CO2 Laser Method |
| Number Of Layer Used | 1 |
₹ 300 / Piece Get Latest Price
| Service Type | Laser Cutting |
| Fabric Handled | Nylon, Cotton |
| Max Thickness | 1–2 mm |
| Design Support | Corel File |
| Minimum Quantity | 50 pcs |
| Machine Used | cnc machine |
| Application | Garment Panel |
| Service Location/City | Delhi |
| Method Used | CO2 Laser Method |
| Number Of Layer Used | 1 |
| I Deal In | 50000 |
Minimum order quantity: 100 Piece
₹ 300 / Piece Get Latest Price
| Service Type | Laser Cutting |
| Fabric Handled | Nylon |
| Max Thickness | 1–2 mm |
| Design Support | Corel File |
| Minimum Quantity | 50 pcs |
| Machine Used | cnc machine |
| Application | Applique |
| Service Location/City | Delhi |
| Method Used | CO2 Laser Method |
| Number Of Layer Used | 1 |
₹ 300 / Piece Get Latest Price
| Service Type | Laser Cutting |
| Service Material | fabric |
| Fabric Handled | Denim, Felt, Polyester, Silk, Non Woven, Net, Leather, Cotton, Nylon, Lycra |
| Max Cutting Thickness | Up to 10 mm |
| Max Thickness | 1–2 mm |
| Machine Type | CO2 Laser |
| Material | non matel |
| Design Support | Corel File |
| Operation Type | Cutting + Engraving |
| Minimum Quantity | 50 pcs |
| Max Sheet Size | 1250 x 2500 mm |
| Application | Upholstery, Lace, Footwear, Garment Panel, Label, Home Furnishing, Applique, Bag |
| Laser Type | Co2 Laser machine |
| Machine Used | cnc machine |
| Service Location/City | Delhi |
| Material Supply | Customer Material |
| Job Work Basis | Per Hour |
| File Format | PDF, CDR, DXF |
₹ 300 / Piece Get Latest Price
| Service Type | Laser Cutting |
| Fabric Handled | Polyester, Nylon |
| Max Thickness | 1–2 mm |
| Design Support | Corel File |
| Minimum Quantity | 50 pcs |
| Machine Used | cnc machine |
| Application | Garment Panel |
| Service Location/City | Delhi |
| Method Used | CO2 Laser Method |
₹ 500 / Piece Get Latest Price
| Service Type | Small Level |
| Material | fabric |
| Design Support | Corel File |
| Minimum Quantity | 50 pcs |
| Application | Applique, Bag, Lace, Home Furnishing, Footwear, Upholstery, Garment Panel, Label |
| Service Charge | 100 |
| Service Mode | Job Work |
| Applications of Laser | fabric |
₹ 300 / Piece Get Latest Price
| Service Type | Laser Cutting |
| Fabric Handled | Lycra, Felt, Denim, Polyester, Silk, Leather, Net, Non Woven, Cotton |
| Max Thickness | 1–2 mm |
| Design Support | Corel File |
| Minimum Quantity | 50 pcs |
| Machine Used | cnc machine |
| Application | Home Furnishing, Label, Lace, Bag, Garment Panel |
| Service Location/City | Delhi |
| Method Used | CO2 Laser Method |
| Number Of Layer Used | 1 |
₹ 300 / Piece Get Latest Price
| Service Material | Acrylic |
| Max Cutting Thickness | Up to 3 mm |
| Machine Type | CO2 Laser |
| Surface Treatment | Laser Engraving |
| Operation Type | Cutting + Engraving |
| Max Sheet Size | 1250 x 2500 mm |
| Application Industry | Automotive, Packaging, Leather Goods, Fabrication, Signage, Interior, Construction, Electrical |
| Types Of Laser | cnc laser |
| Usage/Application | Marking |
₹ 100 / Piece Get Latest Price
| Engraving Type | Laser |
| Laser Type | CO2 |
| Service Mode | Job Work |
| Material | non metal |
| Max Engraving Area | 300 x 300 mm |
| Max Material Thickness | 10 mm |
| Industry Served | Construction |
| Application | all, Name Plates, Serial Numbers, Logos, Trophies, Panels, Gift Articles, Switch Plates, Barcodes |
| Service Location/City | delhi ncr |
| Type Of Laser Marking | cnc machine |
| Types Of Engraving | Laser Engraving |
| Finishing | yes |
₹ 300 / Piece Get Latest Price
| Service Type | Laser Cutting |
| Fabric Handled | Denim, Silk, Nylon, Felt, Non Woven, Leather, Cotton, Polyester, Lycra, Net |
| Max Thickness | 1–2 mm |
| Material | non matel |
| Design Support | Corel File |
| Minimum Quantity | 50 pcs |
| Application | Garment Panel, Label |
| Laser Type | Co2 Laser machine |
| Machine Used | cnc machine |
| Service Location/City | Delhi |
| Service Mode | Job Work |
| Location | Local |
₹ 10 / Piece Get Latest Price
| Expertise in Material Type | Wood, Wood |
| Wood Type | Pine Wood, Teak Wood |
| Laser Type | CO2 |
| Engraving Type | Laser |
| Service Mode | Job Work |
| Max Engraving Area | 600 x 400 mm |
| Max Material Thickness | 10 mm |
| Max Wood Thickness | 12 mm |
| Application | Jali Panels, Wall Panels, Name Plates, Packaging Boxes, Gift Items, Signage, Decor Panels, Furniture Parts |
| Finish Type | Sanded |
| Minimum Order | 10 Pieces |
| File Format Accepted | CDR, DXF |
| Service Location | Local State |
₹ 400 / Piece Get Latest Price
| Service Type | Laser Cutting |
| Max Thickness | 3–5 mm |
| Design Support | Corel File |
| Minimum Quantity | 50 pcs |
| Fabric Type | Woven |
| Pattern | Plain |
| Print Type | Chevron |
| Color | Multicolor |
| GSM | 250+ |
Established in New Delhi, we, Sharma Graphics, are one of the leading Service Providers of a wide variety of Laser Cutting Services. Our quality-centric approach and dedication helps us to efficiently cater to the client's requirements by offering them premium quality services at extremely reasonable prices. Our services are provided in stringent adherence to industrial quality standards using raw materials of the best quality. These are highly demanded for their reliability. Premium quality laser products are used to cut through a vast array of objects ranging from leather to fabrics. These powerful laser beams are used to make carvings, shapes and cuts on the surface of these objects with excellent precision. The process is mess-free and quick. The shapes and designs are created with finesse and high precision. Our services are known for their quality.
Our services are provided in compliance with industrial standards of quality using raw materials of premium quality. These services are highly demanded owing to their reliability, efficiency and timely provision. These services are renowned for their quality-compliance. Our team of service providers are well-qualified and highly experienced. They are committed to achieving client satisfaction by ensuring consistent provision of reliable and efficient services as per the client's requirements. Our workforce comprises of highly efficient teams that work together to fulfill the expectations of the clients. Regular training sessions are conducted at our premises to update our professionals regarding the latest advancements in laser technology.
₹ 300 / Piece Get Latest Price
| Cutting Type | Laser Cutting |
| Material | fabric |
| Fabric Type | Cotton |
| Service Usage | Upholstery, Garments, Home Textile, Automotive, Bags, Industrial |
| Service Location | delhi ncr |
| Work Type | laser |
| Max Fabric Width | 54 in |
| Cut Part Type | Lining Parts, Collars, Panels, Strips, Pockets, Cuffs |
| Daily Capacity | 2000–5000 pcs |
| Service Charge | 100 |
| Service Type | High Level |
₹ 300 / Piece Get Latest Price
| Size | 20x30 inch |
| Outer Fabric | all fabric |
| Pattern | Printed |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 1000 Piece
Sunil Sharma (Proprietor)
Sharma Graphics
A - 51, Main Kanjhawala Road, Near Rajni Gupta Hospital Budh Vihar, Rohini
New Delhi - 110086, Delhi, India