Providing you the best range of ms sheet laser cutting service, in faridabad, laser cut design door, steel laser cutting services, for industrial & interiors, in delhi ncr, metal laser cutting in delhi, sheet metal jali and ms laser cutting grill with effective & timely delivery.
₹ 300 / sq ft Get Latest Price
₹ 800 / Piece Get Latest Price
| Service Material | Mild Steel |
| Height | 108 Inch |
| Material | Metal |
| Max Cutting Thickness | Up to 6 mm |
| Machine Type | Fiber Laser, CO2 Laser |
| Thickness | 10mm |
| Surface Finish | Glossy |
| Operation Type | Cutting + Engraving, Engraving, Cutting, Marking |
| Max Sheet Size | 1500 x 3000 mm |
| Application Industry | Electrical, Packaging, Fabrication, Interior, Signage, Automotive, Leather Goods, Construction |
| Open Style | Sliding |
| Is It Water Resistance | Non Water Resistance |
Established in New Delhi, we, Sharma Graphics, are one of the leading Service Providers of a wide variety of Laser Cutting Services. Our quality-centric approach and dedication helps us to efficiently cater to the client's requirements by offering them premium quality services at extremely reasonable prices. Our services are provided in stringent adherence to industrial quality standards using raw materials of the best quality. These are highly demanded for their reliability. Premium quality laser products are used to cut through a vast array of objects ranging from leather to fabrics. These powerful laser beams are used to make carvings, shapes and cuts on the surface of these objects with excellent precision. The process is mess-free and quick. The shapes and designs are created with finesse and high precision. Our services are known for their quality.
Our services are provided in compliance with industrial standards of quality using raw materials of premium quality. These services are highly demanded owing to their reliability, efficiency and timely provision. These services are renowned for their quality-compliance. Our team of service providers are well-qualified and highly experienced. They are committed to achieving client satisfaction by ensuring consistent provision of reliable and efficient services as per the client's requirements. Our workforce comprises of highly efficient teams that work together to fulfill the expectations of the clients. Regular training sessions are conducted at our premises to update our professionals regarding the latest advancements in laser technology.
₹ 500 / sq ft Get Latest Price
₹ 50 / Minute Get Latest Price
Established in New Delhi, we, Sharma Graphics, are one of the leading Service Providers of a wide variety of Laser Cutting Services. Our quality-centric approach and dedication helps us to efficiently cater to the client's requirements by offering them premium quality services at extremely reasonable prices. Our services are provided in stringent adherence to industrial quality standards using raw materials of the best quality. These are highly demanded for their reliability. Premium quality laser products are used to cut through a vast array of objects ranging from leather to fabrics. These powerful laser beams are used to make carvings, shapes and cuts on the surface of these objects with excellent precision. The process is mess-free and quick. The shapes and designs are created with finesse and high precision. Our services are known for their quality.
Our services are provided in compliance with industrial standards of quality using raw materials of premium quality. These services are highly demanded owing to their reliability, efficiency and timely provision. These services are renowned for their quality-compliance. Our team of service providers are well-qualified and highly experienced. They are committed to achieving client satisfaction by ensuring consistent provision of reliable and efficient services as per the client's requirements. Our workforce comprises of highly efficient teams that work together to fulfill the expectations of the clients. Regular training sessions are conducted at our premises to update our professionals regarding the latest advancements in laser technology.
₹ 800 / Piece Get Latest Price
| Sheet Thickness | 10mm |
| Hole Shape | any shape |
| Width | 1500 mm |
| Sheet Width | 1500 mm |
| Length | 2500 mm |
| Sheet Length | 3000 mm |
| Surface Finish | Mill Finish |
| Hole Size | 20 mm |
| Application | Making Grates |
| Country Of Origin | Made In India |
| Base Material | Mild Steel |
| Material | Stainless Steel |
Established in New Delhi, we, Sharma Graphics, are one of the leading Service Providers of a wide variety of Laser Cutting Services. Our quality-centric approach and dedication helps us to efficiently cater to the client's requirements by offering them premium quality services at extremely reasonable prices. Our services are provided in stringent adherence to industrial quality standards using raw materials of the best quality. These are highly demanded for their reliability. Premium quality laser products are used to cut through a vast array of objects ranging from leather to fabrics. These powerful laser beams are used to make carvings, shapes and cuts on the surface of these objects with excellent precision. The process is mess-free and quick. The shapes and designs are created with finesse and high precision. Our services are known for their quality.
Our services are provided in compliance with industrial standards of quality using raw materials of premium quality. These services are highly demanded owing to their reliability, efficiency and timely provision. These services are renowned for their quality-compliance. Our team of service providers are well-qualified and highly experienced. They are committed to achieving client satisfaction by ensuring consistent provision of reliable and efficient services as per the client's requirements. Our workforce comprises of highly efficient teams that work together to fulfill the expectations of the clients. Regular training sessions are conducted at our premises to update our professionals regarding the latest advancements in laser technology.
₹ 800 / sq ft Get Latest Price
| Material Grade | Mild Steel |
| Thickness | 8 mm |
| Surface Finish | uncoated |
| Usage | Staircase Grill, Boundary Grill, Ventilation Grill, Window Grill, Balcony Grill, Door Grill |
| Height | 2000 mm |
| Width | 1500 mm |
| Type/Form | Safety Grill |
| Product Type | Balcony |
| Usage/Application | Apartment |
| Technique | Laser Cut |
| Pattern | Designer |
| Color | Grey |
| Corrosion Resistance | Yes |
| Manufacturing Type | Readymade Panel |
Established in New Delhi, we, Sharma Graphics, are one of the leading Service Providers of a wide variety of Laser Cutting Services. Our quality-centric approach and dedication helps us to efficiently cater to the client's requirements by offering them premium quality services at extremely reasonable prices. Our services are provided in stringent adherence to industrial quality standards using raw materials of the best quality. These are highly demanded for their reliability. Premium quality laser products are used to cut through a vast array of objects ranging from leather to fabrics. These powerful laser beams are used to make carvings, shapes and cuts on the surface of these objects with excellent precision. The process is mess-free and quick. The shapes and designs are created with finesse and high precision. Our services are known for their quality.
Our services are provided in compliance with industrial standards of quality using raw materials of premium quality. These services are highly demanded owing to their reliability, efficiency and timely provision. These services are renowned for their quality-compliance. Our team of service providers are well-qualified and highly experienced. They are committed to achieving client satisfaction by ensuring consistent provision of reliable and efficient services as per the client's requirements. Our workforce comprises of highly efficient teams that work together to fulfill the expectations of the clients. Regular training sessions are conducted at our premises to update our professionals regarding the latest advancements in laser technology.
Sunil Sharma (Proprietor)
Sharma Graphics
A - 51, Main Kanjhawala Road, Near Rajni Gupta Hospital Budh Vihar, Rohini
New Delhi - 110086, Delhi, India