We are the leading service provider of Laser Cutting Services on Leather to our valuable clients.
₹ 500 / Piece Get Latest Price
| Leather Type | Faux Leather, PU Leather, Rexine |
| Service Material | Leather |
| Max Leather Thickness | Up to 2 mm |
| Max Cutting Thickness | Up to 6 mm |
| Machine Type | CO2 Laser |
| Material | non matel |
| End Use | Bags, Footwear |
| Operation Type | Cutting + Engraving |
| Cutting Service | Outline Cutting |
| Max Sheet Size | 1250 x 2500 mm |
| Batch Size | Bulk Job Work |
| Application Industry | Leather Goods |
| Laser Type | Co2 Laser machine |
| Machine Used | cnc machine |
| Service Location/City | Delhi |
| Job Work Basis | Per Piece |
The range of services which we offer to the customers is inclusive of a high quality of Laser Cutting on Sandals . which we offer to the customers and they are high on demand in the various industries where leather products are made. These services are carried out by trained personnel and they use the best technology available in the market and cut the leather in different sizes as per the customer requirements and these services are available at very affordable market rates.
Features –
₹ 300 / sq ft Get Latest Price
| Max Thickness | 5 mm |
| Material | non matel |
| Application | PILLOE DESIGN |
| Service Type | Flat Bed Cutting |
| Sheet Size | 1250 x 2500 mm |
| Laser Type | Co2 Laser machine |
| Machine Used | cnc machine |
| Service Location/City | delhi ncr |
₹ 500 / Hour Get Latest Price
| Leather Type | Rexine |
| Size | 2 x 1 Inch |
| Max Leather Thickness | Up to 1 mm |
| Job Work Basis | Per Piece |
| End Use | Footwear, Accessories, Belts, Garments, Wallets, Bags |
| Cutting Service | Outline Cutting |
| Batch Size | Bulk Job Work |
| Machine Used | cnc machine |
| Service Location/City | Delhi |
| Service Charges | 100 |
₹ 300 / Hour Get Latest Price
| Leather Type | Rexine |
| Metal Type | LEATHER |
| Max Leather Thickness | Up to 2 mm |
| Job Work Basis | Per Pattern |
| Material | raxin |
| End Use | Accessories, Garments, Belts, Wallets, Footwear, Bags |
| Cutting Service | Outline Cutting, Perforation, Engraving, Applique Cutting |
| Batch Size | Bulk Job Work |
| Usage/Application | hand |
| Laser Type | Co2 Laser |
| Machine Used | cnc machin |
| Service Location/City | Delhi |
Minimum order quantity: 1 Hour
₹ 300 / Hour Get Latest Price
| Leather Type | PU Leather, Rexine |
| Max Leather Thickness | Up to 2 mm |
| Job Work Basis | Per Piece |
| End Use | Bags |
| Cutting Service | laser cutting |
| Batch Size | Bulk Job Work |
| Service Location/City | Delhi |
| Service Charges | 100 |
₹ 300 / Hour Get Latest Price
| Leather Type | Rexine |
| Max Leather Thickness | Up to 2 mm |
| Job Work Basis | Per Piece |
| End Use | Accessories, Wallets, Garments, Footwear, Belts, Bags |
| Cutting Service | Outline Cutting |
| Batch Size | Bulk Job Work |
| Laser Type | Co2 Laser machine |
| Machine Used | cnc machine |
| Service Location/City | Delhi |
₹ 100 / Hour Get Latest Price
| Leather Type | PU Leather, Rexine |
| Max Leather Thickness | Up to 2 mm |
| Job Work Basis | Per Pattern |
| End Use | Accessories, Footwear, Wallets, Garments, Bags, Belts |
| Cutting Service | Outline Cutting |
| Batch Size | Bulk Job Work |
| Service Charges | 100 |
Minimum order quantity: 500 Hour
The range of services which we offer to the customers is inclusive of a high quality of Laser Cut On Leather. which we offer to the customers and they are high on demand in the various industries where leather products are made. These services are carried out by trained personnel and they use the best technology available in the market and cut the leather in different sizes as per the customer requirements and these services are available at very affordable market rates.
Features –
₹ 300 / Hour Get Latest Price
| Leather Type | Rexine, PU Leather |
| Service Material | fabric |
| Max Leather Thickness | Up to 2 mm |
| Job Work Basis | Per Pattern |
| Machine Type | CO2 Laser |
| Material | non matel |
| End Use | Bags |
| Operation Type | Cutting |
| Cutting Service | Outline Cutting, Engraving |
| Batch Size | Bulk Job Work |
| Laser Type | Co2 Laser machine |
| Machine Used | cnc machine |
| Service Location/City | Delhi |
₹ 300 / Hour Get Latest Price
| Leather Type | Rexine |
| Max Leather Thickness | Up to 3 mm |
| Job Work Basis | Per Piece |
| End Use | Wallets, Belts, Accessories, Footwear, Garments, Bags |
| Cutting Service | Outline Cutting |
| Batch Size | Bulk Job Work |
| Laser Type | Co2 Laser machine |
| Machine Used | cnc machine |
| Service Location/City | Delhi |
| Design File Support | CDR |
| Maximum Bed Size | 900 x 600 mm |
| Service Location | Pan India |
₹ 300 / Hour Get Latest Price
| Max Leather Thickness | Up to 5 mm |
| Job Work Basis | Per Piece |
| End Use | any use |
| Cutting Service | laser cutting |
| Batch Size | Bulk Job Work |
| Service Location/City | delhi ncr |
| Type Of Laser Marking | cnc machine |
| Types Of Engraving | Laser Engraving |
₹ 50 / Hour Get Latest Price
| Leather Type | Rexine |
| Max Leather Thickness | Up to 2 mm |
| Job Work Basis | Per Piece |
| Usage/Application | Jeans |
| End Use | Belts, Garments, Wallets, Bags, Footwear, Accessories |
| Cutting Service | Outline Cutting, Perforation |
| Batch Size | Bulk Job Work |
| Service Charge | 100 |
| Service Type | High Level |
Minimum order quantity: 100 Hour
₹ 400 / Hour Get Latest Price
Sunil Sharma (Proprietor)
Sharma Graphics
A - 51, Main Kanjhawala Road, Near Rajni Gupta Hospital Budh Vihar, Rohini
New Delhi - 110086, Delhi, India