Leading Service Provider of cnc router cutting services, wooden carving work, stainless steel laser cutting services, fabric laser engraving service, teak wood carving door and cnc metal cutting from New Delhi.
₹ 100 / Square Feet Get Latest Price
| Material Type | all material |
| Service Location | Within State |
| Cutting Thickness | 100mm |
| Material | non metal |
| Cutting Size | 8×4 ft |
| Service Mode | Job Work |
| Industry | Interior |
| Type Of Machine | CNC Router Machine |
| Brand | sharma graphics |
| Accuracy | 100 |
| Type Of Cutting | Laser Cutting |
₹ 350 / sq ft Get Latest Price
₹ 1500 / Sq ft Get Latest Price
| Max Cutting Thickness | Up to 3 mm |
| Max Sheet Size | 1250 x 2500 mm |
| SS Grade | SS 304, SS 202 |
| Finish Type | Raw Cut |
| Part Type | Decorative Jali |
| Cutting Accuracy | ±0.2 mm |
| Service Location | Delhi & Delhi NCR |
Minimum order quantity: 1500 Sq ft
Get Latest Price
₹ 350 / sq ft Get Latest Price
| Carving Type | CNC Carved |
| Height | 90 Inch |
| Teak Type | Burma Teak |
| Door Thickness | 35 mm |
| Door Size | 2400x1200 mm |
| Finish Type | ROUTER FINISH |
| Door Position | Interior |
| Teak Wood Type | Indian |
| Country of Origin | Made in India |
| Door Design | Antique |
₹ 120 / sq ft Get Latest Price
Established in New Delhi, we, Sharma Graphics, are one of the leading Service Providers of a wide variety of Laser Cutting Services. Our quality-centric approach and dedication helps us to efficiently cater to the client's requirements by offering them premium quality services at extremely reasonable prices. Our services are provided in stringent adherence to industrial quality standards using raw materials of the best quality. These are highly demanded for their reliability. Premium quality laser products are used to cut through a vast array of objects ranging from leather to fabrics. These powerful laser beams are used to make carvings, shapes and cuts on the surface of these objects with excellent precision. The process is mess-free and quick. The shapes and designs are created with finesse and high precision. Our services are known for their quality.
Our services are provided in compliance with industrial standards of quality using raw materials of premium quality. These services are highly demanded owing to their reliability, efficiency and timely provision. These services are renowned for their quality-compliance. Our team of service providers are well-qualified and highly experienced. They are committed to achieving client satisfaction by ensuring consistent provision of reliable and efficient services as per the client's requirements. Our workforce comprises of highly efficient teams that work together to fulfill the expectations of the clients. Regular training sessions are conducted at our premises to update our professionals regarding the latest advancements in laser technology.
₹ 90 / sq ft Get Latest Price
Established in New Delhi, we, Sharma Graphics, are one of the leading Service Providers of a wide variety of Laser Cutting Services. Our quality-centric approach and dedication helps us to efficiently cater to the client's requirements by offering them premium quality services at extremely reasonable prices. Our services are provided in stringent adherence to industrial quality standards using raw materials of the best quality. These are highly demanded for their reliability. Premium quality laser products are used to cut through a vast array of objects ranging from leather to fabrics. These powerful laser beams are used to make carvings, shapes and cuts on the surface of these objects with excellent precision. The process is mess-free and quick. The shapes and designs are created with finesse and high precision. Our services are known for their quality.
Our services are provided in compliance with industrial standards of quality using raw materials of premium quality. These services are highly demanded owing to their reliability, efficiency and timely provision. These services are renowned for their quality-compliance. Our team of service providers are well-qualified and highly experienced. They are committed to achieving client satisfaction by ensuring consistent provision of reliable and efficient services as per the client's requirements. Our workforce comprises of highly efficient teams that work together to fulfill the expectations of the clients. Regular training sessions are conducted at our premises to update our professionals regarding the latest advancements in laser technology.
₹ 550 / sq ft Get Latest Price
Established in New Delhi, we, Sharma Graphics, are one of the leading Service Providers of a wide variety of Laser Cutting Services. Our quality-centric approach and dedication helps us to efficiently cater to the client's requirements by offering them premium quality services at extremely reasonable prices. Our services are provided in stringent adherence to industrial quality standards using raw materials of the best quality. These are highly demanded for their reliability. Premium quality laser products are used to cut through a vast array of objects ranging from leather to fabrics. These powerful laser beams are used to make carvings, shapes and cuts on the surface of these objects with excellent precision. The process is mess-free and quick. The shapes and designs are created with finesse and high precision. Our services are known for their quality.
Our services are provided in compliance with industrial standards of quality using raw materials of premium quality. These services are highly demanded owing to their reliability, efficiency and timely provision. These services are renowned for their quality-compliance. Our team of service providers are well-qualified and highly experienced. They are committed to achieving client satisfaction by ensuring consistent provision of reliable and efficient services as per the client's requirements. Our workforce comprises of highly efficient teams that work together to fulfill the expectations of the clients. Regular training sessions are conducted at our premises to update our professionals regarding the latest advancements in laser technology.
₹ 120 / sq ft Get Latest Price
Established in New Delhi, we, Sharma Graphics, are one of the leading Service Providers of a wide variety of Laser Cutting Services. Our quality-centric approach and dedication helps us to efficiently cater to the client's requirements by offering them premium quality services at extremely reasonable prices. Our services are provided in stringent adherence to industrial quality standards using raw materials of the best quality. These are highly demanded for their reliability. Premium quality laser products are used to cut through a vast array of objects ranging from leather to fabrics. These powerful laser beams are used to make carvings, shapes and cuts on the surface of these objects with excellent precision. The process is mess-free and quick. The shapes and designs are created with finesse and high precision. Our services are known for their quality.
Our services are provided in compliance with industrial standards of quality using raw materials of premium quality. These services are highly demanded owing to their reliability, efficiency and timely provision. These services are renowned for their quality-compliance. Our team of service providers are well-qualified and highly experienced. They are committed to achieving client satisfaction by ensuring consistent provision of reliable and efficient services as per the client's requirements. Our workforce comprises of highly efficient teams that work together to fulfill the expectations of the clients. Regular training sessions are conducted at our premises to update our professionals regarding the latest advancements in laser technology.
Sunil Sharma (Proprietor)
Sharma Graphics
A - 51, Main Kanjhawala Road, Near Rajni Gupta Hospital Budh Vihar, Rohini
New Delhi - 110086, Delhi, India